15 Oca 2014

Osmanlı Hacamat

 Osmanlı da Hacamat Tedavisi

Hacamat Taihi

Osmanlı da Hacamat Tedavisi

 

 

 

 

 

 Osmanlı hekimleri hacamatın tıbbi tekniğini daha da ileri götüren hekimlerdir. Osmanlı’da hacamat belirli tıbbi standartlara göre yapılıyordu. hekimler ve cerrahlar tarafından yapıldığı gibi bu kişilerden öğrenen halk da uyguluyordu. Ayrıca hacamat, osmanlı sarayının vazgeçilmez tedavi yöntemlerinden biriydi.”Bedende biriken ve atılarak, hastalık yapan zararlı maddelerin uzaklaştırılması esasına göre temellendirilmiştir. Hacamatın yani kan aldırmanın insan sağlığına birçok katkıda bulunduğu tıbbî bir gerçeğe dayanır. 

 

 

 

 

 

Osmanlı ecdatımızda bu sünneti berberlerde yapmakda idi tarihte çıbanlardan kanı ve irini çıkartmak veya zehirlenmiş alanlardan kanın uzaklaştırılması için de kullanılmıştır.Yunan hekimleri ve en son büyük geleneksel tıp yaklaşımı olan osmanlı hekimleri birçok klinik araştırma sonucu kaydetmiştir

 

 

 

 

 

Hacamat, islam ülkelerinde yaygın olmasının yanısıra, almanya, avustralya, kanada, malezya , arap ve çin gibi ülkelerde de kullanılan alternatif tıpta büyük bir öneme sahip.Alternatif tıpta geniş bir yere sahip olan ve binlerce yıldır bir tedavi yöntemi olarak kullanılan ‘hacamat’ hastalara şifa dağıtıyor.

 

[yukarı]
Yazar Hakkında


hacamat