21 Kas 2013

Hacamat İle Varis Tedavisi

0 Yorum
Hacamat ile Varis Tedavisi

Hacamat ile Varis Tedavisi

Hacamat İle Varis Tedavisi

Varis Nedir

Uzun süreli ayakda çalışan, uayakda sabit duruşlu işler yapan kişpilerde daha çok görülen bir rahatsızlıktır.

Daha çok toplardamarların hastalığıdır. Kalp tarafından, atardamarlar yardımıyla dokulara gönderilen oksijen ve besinden zengin kan, organlar tarafından kullanıldıktan sonra toplardamarlarla kalbe geri taşınır. Toplardamarlar bu işi yapabilmek için yer çekimine karşı çalışırlar.

İkinci kalp olarak bilinen ve adım attığımızda devreye giren baldır kaslarının hareketi, toplardamarlar içindeki kanı kalbe doğru iter. Kasların kasılmasıyla yukarı doğru itilen kanın tek yönde hareket ederek, kaslar gevşediğinde yer çekimi etkisiyle geri dönmesini ise bu damarlar içinde bulunan kapakçıklar engeller. Kirli kanın kalbe doğru etkili bir şekilde hareket edememesi sonucu, toplardamarlar içinde kan birikmeye başlar. Basınç artması sonucu toplardamarlar genişler ve içindeki kapakçıkların fonksiyonlarını kaybetmesi sonucu; genişlemiş, boyları uzayarak kıvrıntılı hal almış varisli damarlar oluşur. Basınç artışı daha küçük damarlarda da belirginleşmeye neden olur (saç teli kalınlığındaki kılcal damarlarda olduğu gibi). Aynı zamanda yüzeysel toplardamar yetmezliği olarak da adlandırılan varis hastalığı; boyutları, oluşturduğu yakınmalar ve yaygınlık derecesi ile geniş bir yelpazeye yayılır. Hastalık doğal haline bırakılır önlem alınmazsa, varisli damarlar bacağı örümcek ağı gibi sarar, zaman içinde ciltte renk değişimine, yaraların açılmasına neden olur.

   Sık olarak  ağrıyan, şiş, ağır ve yorgun bacak yakınmalarının nedeni varisler olabilir. Yaşam kalitenizin bozulmasına neden olan varisli damarlara bağlı olarak görülen belirtiler:

 

Hacamat ile Varis Tedavisi

Hacamat ile Varis Tedavisi

  1. Ağrılı bacaklar; günün sonunda bacak içinde ve/veya dışında hissettiğiniz ağrılar.
  2. Baldır krampları; bacak kaslarındaki anı kasılmadır. Çok ağrılı olan bu spazm özellikle akşamları olur.
  3. Toplar damarlarınızın genişlemiş, mor renkte, şiş ve gergin bir şekilde cilt üzerinde belirginleşmesi.
  4. Kaşıntı hisleri.
  5. Bacaklarınızın dolgun ve şiş olduğunu hissetmeniz,
  6. Eklem ağrıları; diz ve/veya bileklerde ayakta durunca, hareket sırasında veya dokununca hissedilen ağrı
  7. Su tutulması;  bacaklarda suyun birikmesi
  8. Ağır ve yorgun bacaklar;

 

Hacamat ile Morarmış Fazlalıklar Alınır

Varis oluşumunun başında hacamat tedavisi (kupa tedavisi) yapılırsa, dolaşımın bozulmasına sebep olan malzemenin (pıhtıların) dışarı alınması ile varis önlenmiş olur,hasta tamamen düzelebilir.

Eğer varis ilerlemiş ise genişlemiş olan damarların daha fazla genişlemesi  durdurulabilir.   Pıhtılaşma ve damar içi basınç azalır,  ağrılar giderilir,  hasta rahatlar.

Uygun aralıklarla yapılan düzenli hacamat tedavisi ve gerekirse sülük ile, varis tamamen durdurulabilir.

 

Sülük ile Varis Tedavisi

 

Dr. Sülükler hastalığın iyileştirme evresini hızlandırmada kullanılabilinir

Uzman Haccam

[yukarı]
Yazar Hakkında


hacamat